GOBLEN NEDİR

Goblen, bir kumaşa renkli iplerle boya kullanmadan iplerin iğne ile işlenmesiyle oluşturulan sanattır. Günümüzde, oldukça değerli bir el işi sanatıdır. Eserin değeri, ilmek sayısına, kumaşın ebadına ve ipliğin kalitesine göre belirlenir. Goblen, diğer adı gobelin olarak belirtilir.

Bir goblende nekadar fazla renk ip kullanılırsa resim o kadar gerçeğe yakın ve canlı görünür. Goblen yapımı yoğun emek ve sabır isteyen bir iştir. Bir resmin tamamlanması haftalar, aylar ve hatta yıllar alabilir ancak sonuç mükemmeldir. Genellikle resmin baskı yolu ile kumaşa aktarılarak ve noktaları sayılabilir bir kumaş üzerine tek yönlü işleme tekniği (/) uygulanarak yapıldığı bir işleme sanatıdır. Goblende işlemenin tek yönlü yapılması, ürüne üç boyutlu bir görsellik katmaktadır.

Goblenin ilk örneklerine M.Ö 1500’lü yıllarda Mısırda rastlanmıştır. 11. yüzyılda goblen Avrupaya yayılmış ve 1277 yılında Pariste ilk goblen fabrikası kurulmuştur. Kralların sanatı olarak bilinen goblen 19. yüzyılda Türkiye sınırlarında da boy göstermeye başlamıştır. Günümüzde en fazla ünlü ressamların resimleri goblen olarak işlenir.

Goblen İşleme Dersleri:
Goblen işleme tekniği baskılı goblenlere ve şemalı goblenlere göre farklılık gösterir. Goblen işlemek için gerekli malzemeler iplik, nakış iğnesi, makas ve goblen kumaşıdır. İşleme işi sırasında kumaşın gergin kalması için kasnak da kullanılabilir.

Goblen nakış ipi: Goblen işinde genellikle kullanılan mouline ipliktir.

Goblen Kumaşı ( Evenweare ) : Goblen kumaşı üzerinde saymayı kolaylaştıran sarı işaret çizgileri olan, krem renkli ithal bir kumaştır.

Goblende iğne batırış şekli: Goblen işi, yarım çarpı şeklinde soldan sağa veya sağdan sola batırılarak yapılır. Kumaşa yatay ve dikey işleme yapılır.

Baskılı goblen işleme tekniği: Baskılı goblenler kumaştaki renk takip edilerek, altı katlı mouline iplikle, yarı çarpı batırış şekli kullanılarak işlenir. İğne batırış şeklinin hep aynı yönde olmasına dikkat edilir.

Şemalı goblen işleme tekniği: Şemalı goblenler şemadaki işaretler takip edilerek iki katlı mouline ip ve yarı çarpı batırış şekli kullanılarak işlenir. İşleme sırasında 1:1 işleme tekniği veya 1:4 işleme tekniği uygulanır.

1:1 işleme tekniği: Bu işleme biçiminde şemadaki her işarete karşılık kumaşa bir kere batırılır. Her işaret bir batırış anlamına gelir.
1:4 işleme tekniği: Bu işleme biçiminde şemadaki her işarete karşılık kumaşa dört kere batırılır. Her işaret dört batırış ( iki yana iki üste ) anlamına  gelir.

İpin iğneye takılması: Eğer çift kat iple çalışıyorsanız, kullanmak istediğinizin ipi tek kat alarak iki ucunu birleştirin, yani ipi ikiye katlayın ; eğer altı kat iple  çalışıyorsanız, kullanmak istediğinizin ipi üç kat alarak iki ucunu birleştirin. İki ucu birlikte iğnenin deliğinden geçirin. İpin kapalı ucunu daha uzun tutarak, kumaşın altından üstüne doğru iğneyi batırın ve tekrar alta inerek iğneyi ipin kapalı ucunun içinden geçirin.

Goblen örneklerimize buraya girerek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir